Neler yeni

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Bilgi Arşiv Boyutsal doğruluk

DestinyLove Çevrimdışı

DestinyLove

Yardım Sever
SMS Onaylı
10 Mar 2024
39
8
Nozzle
0.4mm
3D baskılı parçalarınızın boyutsal doğruluğu, birbirine tam olarak uyması gereken büyük montajlar veya parçalar oluşturuyorsanız son derece önemli olabilir. Bu hassasiyeti etkileyebilecek pek çok ortak faktör vardır; örneğin yetersiz veya fazla ekstrüzyon, termal büzülme, filament kalitesi ve hatta ilk katman nozül hizalaması. Bu nedenle her birini aşağıda daha ayrıntılı olarak açıklayacağız.

26-300x169.jpg

  • İlk Katman Etkisi​

İlk katmanınız için ayarlar boyutsal doğruluğu etkileyebilir. Nozülünüz baskınızın ilk katmanı için çok yüksek veya çok alçaksa, parçanın sonraki katmanlarını büyük ölçüde etkileyebilir. Örneğin, 0,2 mm kalınlığında bir katman yazdırıyorsanız, ancak ilk katmanda nozülünüz yataktan yalnızca 0,1 mm uzağa konumlandırılmışsa, nozülünüzden ekstra bir miktar plastik akacak bu da ilk katmanda bir miktar boyut farklılığı doğuracaktır. Bu nedenle, baskılarınızın boyutsal doğruluğunu mükemmelleştirmek için başak nedenleri irdelemek yerine önce, ölçümlerinizin ilk katman konumundan etkilenmediğini doğrulamanız gerekir. Bunu yapmanın yaygın yolu, 50-100 katmanlı bir model yazdırmak ve ardından yalnızca en üstteki 20 veya daha fazla katmanı ölçmektir. Bu üst katmanlar ilk katmandaki fazla plastikten bağımsızdır burada doğru bir ölçü alıyorsanız boyutsal kararsızlığın sebebi muhtemelen ilk katmandır.

  • Yüksek veya Düşük Ekstrüzyon​

Ekstrüzyon çarpanı çok düşükse, katmanlar arasında boşluklar, üst yüzeylerde delikler ve tasrım boyutlarından daha küçük parçalar görmeye başlayabilirsiniz. Ekstrüzyon çarpanınız çok yüksekse, yukarı doğru şişkinlik eğilimi gösteren üst katmanları ve tasarlanandan daha büyük boyutlar gözlemlersiniz. Ekstrüzyon çarpanınızın doğru şekilde kalibre edildiğini doğrulamanızda fayda var. Bu konular hakkında daha fazla tavsiye için, lütfen Düşük Ekstrüzyon ve Yüksek Ekstrüzyon bölümlerine bakın.

  • Artan veya Azalan Boyutsal Hata​

Özellikle büyük boyutlu parçalar yazdırırken yukarıda belirttiğimiz konulardan bağımsız olarak yazıcınız hala olması gerekenden büyük veya küçük baskılar alıyorsa bu durum yazıcınızın kalibrasyonu ile ilgili olabilir. Çıktı aldığınız parçaların boyutlarını ölçerek gcode yazılımında belirli bir miktar büyütme işlemi uygulamanız gerekebilir. Bu durum aynı zamanda kayışlarınızın ve triger dişlilerinizin uyumsuz olmasından da kaynaklanabilir. Eğer yazıcınızın dişli ve kayışlarını orijinal olmayan bir ürünle değiştirmişseniz ve sorun bu işlem neticesinde ortaya çıkmışsa 3 boyutlu yazıcı üreticinizin önerdiği kayış kasnak sistemlerini kullanmanız sorununuzu çözecektir.
 

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.