Neler yeni

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Bilgi Arşiv Düşük ve Yüksek Ekstrüzyon

DestinyLove Çevrimdışı

DestinyLove

Yardım Sever
SMS Onaylı
10 Mar 2024
39
8
Nozzle
0.4mm

Düşük Ekstrüzyon​


Gcode yazılımınız 3D yazıcının ne kadar plastik ekstrüzyon yapması gerektiğini belirlemek için kullanılan ayarları içerir. Ancak, 3B yazıcı nozülden gerçekte ne kadar plastiğin ayrıldığına dair herhangi bir geri bildirim sağlamadığından, nozülden yazılımın hesapladığında daha az plastik çıkması mümkündür. Bu durum söz konusu ise, her katmanın birbirne yapışması gereken çizgileri arasında boşluklar farkedebilirsiniz. Yazıcınızın yeterince plastik ekstrüzyon yapıp yapmadığını test etmenin en güvenilir yolu, en az 3 çevre çizgisi olan 20 mm uzunluğunda basit bir küp yazdırmaktır. Küpün tepesinde, 3 çevrenin birbirine güçlü bir şekilde bağlı olup olmadığını kontrol edin. 3 çevre arasında boşluk varsa, eksik ekstrüzyon yapıyorsunuz demektir. 3 çevre birbirine değiyorsa ve herhangi bir boşluk yoksa, muhtemelen farklı bir sorununuz olabilir. Yetersiz ekstrüzyon yaptığınızı belirlerseniz, bunun birkaç olası nedeni vardır.

3dusuk-ekstruzyon-4-300x300.jpg3dusuk-ekstruzyon-2-300x225.jpg

  • Filamentinizin çap toleransı çok yüksek olabilir.​

Bu durumu kontrol etmek için bir kumpas veya mikrometre gibi hassas bir ölçüm cihazı ile filamentinizin çapını ölçmek en doğru yöntemdir. Eğer filament çapınız 0,05 mm den daha yüksek bir çap toleransına sahipse kullandığınız filamenti FILAMEON filamentleri ile değişmeniz sorununuzu çözecektir. FILAMEON filamentleri maksimum 0,03 mm çap toleransına sahiptir ve çap toleransı ile ilgili yaşadığınız problemlerin tamamını çözebilecek niteliktedir.

  • Ekstrüzyon oranını artırın​

Filament çapınız doğruysa, ancak yine de yetersiz ekstrüzyon sorunları görüyorsanız, ekstrüzyon oranınızı ayarlamanız gerekir. Her farklı yazıcı için ekstrüzyon oranları farklılık gösterebilir. Bu nedenle farklı yazıcılar ve farklı filamentler için ekstrüzyon oranları bir miktar değişiklik gösterebilir. FILAMEON filamentleri piyasada en yaygın kullanılan bir çok yazıcıda test edilmiş ve ekstrüzyon oranları üretim parametrelerinin optimizasyonu ile uyumlu hale getirilmiştir. Ancak başka bir marka filament kullanıyor veya kendi üretiminiz olan bir yazıcı kullanıyorsanız ekstrüzyon ayarlarınızı optimize etmeeniz yararınıza olacaktır. Düşük ekstrüzyon probleminiz için gcode yazılımında veya yazıcı ayarlarınızla ekstrüzyon oranını %5 oranında artırarak sorununuzu önemli ölçüde giderebilirsiniz.


Yüksek Ekstrüzyon​


Nozülünüzün doğru miktarda plastik çıkardığından emin olmak için yazıcınızla birlikte sürekli olarak çalışır. Bu hassas ekstrüzyon, iyi baskı kalitesi elde etmede önemli bir faktördür. Bununla birlikte, çoğu 3B yazıcının gerçekte ne kadar plastiğin ekstrüde edildiğini izleme yolu yoktur. Ekstrüzyon ayarlarınız doğru yapılandırılmadıysa, yazıcı, yazılımın beklediğinden daha fazla plastik çıkarabilir. Bu aşırı ekstrüzyon, parçanızın dış yüzeylerini bozabilecek miktarda fazla plastiğin akmasına neden olacaktır. Bu sorunu çözmek için, gcode yazılımınızda ve yazıcınızda doğrulamanız gereken yalnızca birkaç ayar vardır.

4yuksek-ekstruzyon-3-300x246.jpg4yuksek-ekstruzyon-4-300x300.jpg
 

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.