Neler yeni

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

SLM 3D Yazıcı Nedir? Nasıl Çalışır

admin3d Çevrimdışı

admin3d

Admin 3D
Yönetici
3D Master
3D Moderatör
SMS Onaylı
10 Mar 2024
12
1
3
Yazıcı
Bambu Lab
Nozzle
0.4mm
Yazıcı Türü
  1. FDM
  2. SLA
Seçici lazer eritme (SLM), metal tozlarını eritmek ve birleştirmek için yüksek güç yoğunluklu bir lazer kullanmak için tasarlanmış hızlı bir prototipleme, 3D baskı veya Ek Üretim (AM) tekniğidir.

20. yüzyılın sonlarında geliştirilmeye başlanan 3 Boyutlu Metal Yazdırma teknolojisi (Selective Laser Melting-SLM), daha önce polimerleri 3 boyutlu yazdırabilmek için geliştirilen teknoloji ile benzerlik gösterir. Aslında ilk 3 boyutlu yazıcı SLS (selective Laser Sintering) adı verilen bir teknik ile polimer tozlarının ince katmanlar halinde serilerek lazer ile modelin detaylarının birbirine kaynaştırılması yöntemiyle yapılıyordu.

SLM teknolojisinde metal tozu eriyeceği için, SLS teknolojisi ile gösterdiği bazı farklılıklar vardır. SLM teknolojisinde ortama argon veya nitrojen gibi inert (kimyasal olarak tepkime göstermeyen) gazlar pompalanarak koruyucu bir atmosfer oluşturulur. Ortamın sıcaklığı yüksektir ve parçalar çıkarılmadan önce gereken soğuma süresine dikkat edilmesi gerekir.

sls.gif

SLM 3D Yazıcı Nasıl Çalışır​

Metal tozları şekilde gösterildiği gibi üretim yapılan tabla üzerinde 35-50 µm kalınlığında bir katman oluşturur. Lazer ince toz katmanın üzerinde modelin kesit alanını tarayarak metalin birbirine kaynaşmasını sağlar. Daha sonra üzerine yeni bir katman toz atılarak işlemler model bitene kadar devam eder.

Screenshot_20.png

3 Boyutlu Metal Yazıcılarda parçalar homojen ve neredeyse gözeneksiz bir doku oluşturduğu için geleneksel yöntemlerle üretilmiş parçalara benzerlik gösterir. SLM yazıcılarda 1.4404 Paslanmaz Çelik(316L), Alüminyum (AlSi10Mg) ve Titanyum(Ti6Al4V) malzemeleri kullanılır.

2020_Selective-laser-melting-metals-and-ceramics(1).gif

giphy.gif

SLM 3D baskı teknolojisinde, geleneksel yöntemlerle üretilen metal parçalar ile mekanik olarak rekabet edebilen parçalar oluşturur. Bu teknolojinin geldiği son noktada hem prototiplemede hem de seri üretimde kendini göstererek endüstrinin bir çok alanında yer bulmuştur. Havacılık, Diş hekimliği, Tıbbi implantlar, Otomotiv bileşenleri ve çeşitli makine parçaları üreten bir çok sektörde SLM yazıcılara rastlayabilirsiniz.

Screenshot_21.png

Yapım süreci bittiğinde, parçalar metal tozu içinde tamamen kapsüllenir. Polimer toz yatağı füzyon işleminden farklı olarak, parçalar destek ypaıları aracılığıyla yapı platformuna bağlanır. Metal 3D baskıda destek, parça ile aynı malzemee kullanılarak oluşturulur ve yüksek işlem sıcaklıkları nedeniyle oluşabilecek eğilme ve bozulmayı azaltmak için her zaman gereklidir. Hazne oda sıcaklığına geldiğinde, fazla toz manuel olarak çıkarılır ve parçalar, herhangi bir artık gerilimi gidermek için yapım platformuna bağlıyken tipik olarak ısıl işleme tabi tutulur. Daha sonra bileşenler kesme, işleme veya tel EDM yoluyla baskı tablasından ayrılır ve kullanıma veya sonraki işlemlere hazır hale gelir.

SLM Yazıcı Baskı Maliyeti​

SLM yazıcılarda kullanılan malzemeleri son teknoloji olup gelişmiş donanım gerektirir. Bu nedenle yazıcıların hem satın alınması hem de çalıştırılması pahalıdır. Çelik ve Alüminyum için ana maliyet baskı süresi ve üretim sonrası süresinden gelir. Malzeme kullanım miktarı daha az kritiktir. Daha az malzeme basmanın veya birden fazla malzeme basmanın fiyatı genellikle benzerdir.

Titanyum için hammadde maliyeti, çelik ve alüminyumdan önemli ölçüde yüksektir. Bu nedenle parçanızın ek bir kopyasının maliyete olan etkisi alüminyum ve çeliğe göre daha yüksektir.

Baskısı alınacak model, destek yapıları gerektirebilir. Bunlar aynı malzemeden yapıldığı için ve parçayla kaynaştığı için modelden ayırmak emek yoğun bir süreç ister. Karmaşık modellerde bu yapıların kaldırılmasıyla ilgili ek maliyetler de çıkabilir.

SLM Yazıcı Metal Baskı Çıktısı​

3 Boyutlu metal yazdırma ile geleneksel yöntemler ile üretilemeyecek geometrilerin kapısı aralanmış oldu. Bu sayede havacılık ve uzay sektöründe istenen akışı sağlamak için şimdiye kadar üretilemeyen roket motorlarının ve türbinli jet motorların yanma odaları üretilmiş oldu. Bunun dışında topoloji optimizasyonu ile aynı kuvvetlere dayanacak ama daha hafifi modellerin basılması ile ağırlık azaltabilmek mümkün oldu. 3 Boyutlu baskı teknolojilerinin çözebileceği bir çok sorun gelecekte bizi bekliyor olacak.

superdraco.jpg
 
DestinyLove Çevrimdışı

DestinyLove

Yardım Sever
SMS Onaylı
10 Mar 2024
39
8
Nozzle
0.4mm
geniş kapsamlı bir açıklama olmuş teşekkürler.
 

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.