Neler yeni

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Bilgi Arşiv Reçine Baskısını Nasıl Hızlandırabiliriz

hakan.yvz Çevrimdışı

hakan.yvz

Yönetici
3D Master
3D Moderatör
Yardım Sever
SMS Onaylı
3D Kullanıcısı
9 Mar 2024
24
1
3
Yazıcı
ELEGOO
Nozzle
0.4mm
Yazıcı Türü
 1. FDM
Reçine 3D yazıcılar, hassas 3D baskılar oluşturmak için kullanıldıkları bilinir. Ancak, bir minyatür modelin baskısını tamamlamak 7-9 saat sürer, bu da uzun bir bekleme sürecidir. 3D baskı meraklıları sıklıkla bu problemler hakkında deneyimlerini paylaşırlar: reçine baskının hızını artırmak elbette mümkün.

Reçine yazıcılarınızın baskı hızını nasıl hızlandırabilirizsiniz?

3D baskı hızı, bir baskı işinin tamamlanması için gereken süreyi doğrudan etkiler ve daha hızlı baskı hızı, üretim verimliliğini büyük ölçüde artırabilir. Reçine yazıcılar giderek daha popüler hale geldikçe, kullanıcılar genellikle baskının tamamlanması için gereken süreyi merak eder ve baskı hızını artırmaya çalışırlar. Bu makalede, reçine baskısını hızlandırmak için 5 çözüm, reçine yazıcıların genel verimliliği ve reçine baskının verimliliği ile kalitesini nasıl dengeleyeceğimizi tartılşalım.


reçine baskı ve yazıcı.png

Baskı Hızını Etkileyen Durumlar​

Baskı hızını etkileyebilecek pek çok faktör vardır. Yazıcı donanımı, 3D model ve dilimleme, baskı parametre ayarları ve seçilen reçine malzemeleri, genellikle reçine baskı hızını etkileyebilecek dört faktördür. Bir yazıcı seçerken, üretici, makinenin ulaşabileceği ortalama baskı hızı ve maksimum baskı hızını sağlar. Bu aralık içinde, diğer faktörleri ayarlamak reçine baskı hızını değiştirebilir ve iyileştirebilir.

Reçine malzemesinin seçimi de baskı hızını etkileyecektir. Farklı reçinelerin farklı viskoziteleri vardır ve daha yüksek viskoziteli reçineler, her katmanda eşit şekilde dağılmak için daha fazla zaman alır, bu da daha yavaş hızlara yol açar. Genellikle hızlı baskı için uygun olan reçineler düşük viskozite özelliklerine sahiptir.

Yazıcının uygunluğu belirlendikten sonra, düşük viskoziteli reçine kullanımı reçine baskısını hızlandırabilir.Yazıcı ve reçine seçiminin yanı sıra, reçine baskısının hızını artırmak için daha esnek seçenekler mevcuttur.

Model ve dilimleme gibi iki yönü göz önünde bulundurarak, parametre ayarlarının reçine yazıcının baskı hızını etkileyeceği, kullanıcıların kolayca ayarlayabileceği bir durumdur: Örneğin, uygun baskı yönünü seçmek; daha büyük bir katman yüksekliği seçerek baskı süresini azaltmak; reçine yazıcı baskı tablasının kaldırma hızını ayarlamak; UV ışık kaynağının gücünü ayarlamak vb gibi.

Reçine Yazıcı​

 • Yazıcı donanımı
 • UV ışık
 • FEP film

Baskı için Reçine​

 • Reçine viskozitesi

Baskı Ayarları​

 • Katman yüksekliği
 • Maruz kalma süresi
 • Kaldırma hızı

3D Model​

 • Baskı boyutu
 • Baskı yönü
 • Çıkıntılar ve destekler

Reçine Baskısını Hızlandırma​


Çözüm 1: Katman Yüksekliğini Ayarlayın
Katman yüksekliği, reçine 3D yazıcı tarafından oluşturulan her katmanın kalınlığıdır. Daha küçük katman yüksekliklerini kullanmak, baskı detayını geri getirmek ve daha yüksek baskı kalitesi elde etmek yaygındır. Belirli bir ayrıntı seviyesinin feda edilebileceğini kabul ettiğimizde, daha büyük bir katman yüksekliği seçmek daha hızlı bir baskı sonucu verir. Katman yüksekliğini ayarlamak, reçine baskısını hızlandırmak için yaygın yollardan biridir.

Çözüm 2: Kaldırma Hızını Artırın
Baskı tablası, baskı süreci boyunca yukarı ve aşağı hareket eder ve kaldırma hızını ayarlamak, her katmanın sertleşmesinden sonra platformun ne kadar hızlı hareket edeceğini etkiler. Daha hızlı hız, baskı süresini kısaltabilir. Ancak, bu işlem için kararlı makine performansı desteği gereklidir, aksi takdirde baskı kalitesi etkilenebilir veya baskı başarısız olabilir. Belirli hız artış aralığı, reçine yazıcının modeline göre belirlenmelidir.

Çözüm 3: Baskı Yönünü Ayarlayın
Yazdırılan modelin yönü, baskı süresini etkiler. Yazdırılan katman sayısı, baskının tamamlanması için gereken süreyle doğru orantılıdır, bu yüzden genellikle dikey olarak yazdırılan nesneler daha fazla katman gerektirir ve daha uzun süre yazdırmak için zaman alır. Doğru açıyı kullanarak baskı yönünü ayarlamak ve yazdırılan katman sayısını azaltmak, reçine baskı hızını doğrudan artırmak için etkili bir çözüm olacaktır.

Çözüm 4: Kürleme Süresini Azaltın
Maruz kalma süresi, reçinenin UV ışığına ne kadar süreyle maruz kaldığını belirler. Maruz kalma süresini azaltmak reçine baskı hızını artıracaktır. Ancak, normal reçinelerin kürleme süresini kısaltmak baskı sorunlarına, örneğin yetersiz kürlemeye neden olabilir. Maruz kalma süresini nasıl kısaltarak baskı hızını artırabilirsiniz? Cevap kullanılan reçinede yatar. Kısa bir sürede kürlemeyi destekleyen, kısa kürleme süresine sahip bir reçine seçin, reçine baskı hızını artırın ve baskı kalitesini ve en iyi etkiyi sağlayın.

Çözüm 5: FEP Filmini Güncelleyin
Daha az viskoziteye sahip bir FEP filmine yükseltmek, reçine baskı hızını artırmanın seçeneklerinden biri de budur. FEP filminden ayıklama sürecinde harcanan süreyi azaltmak, ardından baskı verimliliğini artıracaktır.
 

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.