Neler yeni

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Bilgi Arşiv Kuyum modellerinde nasıl doğru destek atılır

hakan.yvz Çevrimdışı

hakan.yvz

Yönetici
3D Master
3D Moderatör
Yardım Sever
SMS Onaylı
3D Kullanıcısı
9 Mar 2024
24
1
3
Yazıcı
ELEGOO
Nozzle
0.4mm
Yazıcı Türü
  1. FDM

Filigree ( Telkari) Modeller

kuyum model.png
Telkari modeller ele alındığında destek atarken en çok dikkat etmemiz gereken nokta ince tellere destek atmamaktır. Doğru tasarımın oldukça önemli bu tip modellerde ürünün çerçeve kısımlarına destek eklenmelidir.

Nasıl destek atılır ile ilgili NovaFab YouTube kanalına göz atabilirsiniz:


Hint Tarzı Taşlı Modeller​

Screenshot_2.png

Hint tarzı ve taş yuvası çok sık olan modellerde önerilen destekleme için modelin öncelikle taşlı kısımlarının yukarı yönlü konumlandırılması gerekmektedir.

Zemine tam anlamıyla paralel konumlandırılmış bir modelde hem fazla destek gerektirmesi hem de baskı sırasında vakum efektine maruz kalması açısından önerilmez. 30 ve ya 45 derecelik bir açı ile konumlandırılan modeller rahatça desteklenebilir.


Tektaş Yüzükler​

Screenshot_3.png


Tektaş yüzükler tam tur taş kaplı olmadıkça yere 90 derece dik şekilde konumlandırılarak gayet basit bir şekilde zeminden modele dikey desteklerle üretilebilir. Ana destek tutucu desteklere göre daha kalın seçilir. Ayrıca modelin iç orta kısmına verilen döküm yolu yüzüğün hem halka yapısı korur hem de daha iyi bir döküm sonucu için yardımcı olur.

Yarım Kelepçeler​

Screenshot_4.png

Yarım daire olarak görülen kelepçelerin ayak kısımları yere bakacak şekilde konumlandırılır. Önemli nokta ise, yarım daire ile aynı açıya sahip ancak modele yaklaşık 2.5 mm uzaklıkta daha küçük çaplı bir yarım daire şeklinde bir döküm yolu ile birleştirilmesidir. Daha sonra ise yerden döküm yolu amaçlı yarım daireye, oradan da modele uzanan destekler kullanılmalıdır.


Madalyon Modeller​

Screenshot_5.png

Madalyon veya para modelleri kusursuz yüzey hassasiyeti beklenen modellerin başında gelir. Bu sebepten doğrudan zemine paralel konumlandırmak ve desteklemek yerine 60 derecelik bir açıyla tasarımı yapılan görselin alt kısımda kalacak şekilde konumlandırarak desteklenir. Ancak her iki yüzeyde de bir çalışma mevcutsa yere direkt paralel olarak konumlandırılmalı ve desteklenmelidir.

Bardak Bileklik Modeller​

Screenshot_6.png

Bileklik modellerinin seçilen alt veya üst kısımlarında bir tarafı yere bakacak şekilde konumlandırılmadır. Bu sayede modelin kendini gösteren kısmı tamamen destekten bağımsız olarak üretilebilir hale gelir.


Zincir Modeller​

Screenshot_7.png


Zincir modellerini destekleme sırasında olmazsa olmaz durum modelin zemine yatay ve ince kısmının zemine paralel olarak konumlandırılmasıdır. Bir diğer can alıcı kısım ise zinciri çevreleyen çerçevedir. Bu eliptik çerçeve modeli sarar. Döküm yolu olarak da çok önemli bir görev üstlenir. İdeal olarak modelden çerçeveye çerçeveden zemine destek atılması önerilir.

Kaynak:
 

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.