Neler yeni

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Bilgi Arşiv Filamentin Sıyrılması

DestinyLove Çevrimdışı

DestinyLove

Yardım Sever
SMS Onaylı
10 Mar 2024
39
8
Nozzle
0.4mm
Çoğu 3D yazıcı, filamenti tutan ve başka bir yatağa sıkıştıran küçük bir tahrik dişlisi kullanır. Tahrik dişlisi, tahrik dişlisinin hangi yöne döndüğüne bağlı olarak filamanı tutmasına ve ileri veya geri itmesine izin veren dişlere sahiptir. Filament hareket edemediği halde tahrik dişlisi dönmeye devam ederse, filamentte bir oyuk oluşturacak seviyede talaş kaldırır.Burada oluşan oyuk filamentten daha fazla tallaş kaldırmasına ve filamentin hareket edememesine sebep olacaktır. Pek çok kişi bu duruma filamentin “sıyrılması” adını verir. Yazıcınızda bu oluyorsa aşağıda açıkladığımız çözümlerden birisi sizin için uygun olabilir.

10-filament-siydilmasi.png10-filamentin-siydilmasi.jpg

  • Aşırı Hızlı Geri Çekme​

Kontrol etmeniz gereken ilk şey, ekstrüderinizin geri çekme ayarlarıdır. Geri çekme hızı çok yüksekse veya filamenti çok sık ve yüksek miktarda geri çekmeye çalışıyorsanız, yazıcı kafasında aşırı baskı oluşturabilir ve filament bu duruma ayak uydurmakta zorlanır. En basit şekilde test etmek ve sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için geri çekme hızınızı % 50 azaltmayı deneyebilirsiniz. Sorun bundan kaynaklanıyorsa, geri çekme ayarlarınızın doğru olmamasının bu sorunu oluşturduğunu anlayabilirsiniz.

  • Ekstrüder sıcaklığını artırın​

Filamentin sıyrılması problemi devam ediyorsa, ekstrüder sıcaklığını 5-10 derece artırmaya çalışın, böylece plastik nozülden daha kolay akar ve dolayısıyla daha düşük bir kuvvet gerektirir.

  • Çok hızlı baskı​

Sıcaklığı artırdıktan sonra bile filament sıyrılması devam ediyorsa, yapmanız gereken bir sonraki şey baskı hızını düşürmektir. Bu düşüş baskı sırasında filamentin daha uzun bir süre boyunca edilmesine ve ekstrüder motorunun daha yavaş dönmesini sağlayacaktır. Ekstrüder motorunun daha yavaş dönüşü, sıyrılma sorunlarının giderilmesine yardımcı olabilir.

  • Nozzle tıkanmış olabilir​

Sıcaklığı artırıp baskı hızını düşürdükten sonra hala filament sıyrılması ile karşılaşıyorsanız, büyük olasılıkla nozülünüz kısmen tıkanmıştır.
 

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.