Neler yeni

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Bilgi Arşiv Dış Yüzeyde Oluşan Çizgiler

DestinyLove Çevrimdışı

DestinyLove

Yardım Sever
SMS Onaylı
10 Mar 2024
39
8
Nozzle
0.4mm
3B yazdırılan parçanızın kenarları yüzlerce ayrı katmandan oluşur. Bütün parametreler ve yazıcınız düzgün çalışıyorsa bu katmanlar tek ve düzgün bir yüzey olarak görünecektir. Bununla birlikte, bu katmanlardan yalnızca birinde bir şeyler ters giderse, genellikle baskının dış yüzeyinde açıkça görülebilir etkileri olacaktır.. Bu uygun olmayan katmanlar, parçanızın kenarlarında çizgiler veya çıkıntılar gibi görünebilir. Çoğu zaman kusurlar döngüsel görünecektir, bu da çizgilerin tekrar eden bir modelde (yani her 15 katmanda bir) göründüğü anlamına gelir. Aşağıdaki bölüm, bu sorunların birkaç genel nedenini inceleyecektir.

19-dis-yuzeyde-olusan-cizikler-300x218.jpg

  • Tutarsız ekstrüzyon​

Bu sorunun en yaygın nedeni, zayıf filament kalitesidir. Filamentin çok iyi toleransları yoksa, baskınızın yan duvarlarında bu değişimi fark edeceksiniz. Örneğin, filament çapınız makaranın uzunluğu boyunca sadece% 5 oranında değiştiyse, nozülden ekstrüde edilen plastiğin genişliği 0,05 mm’ye kadar değişebilir. Bu ekstra ekstrüzyon, tüm diğerlerinden daha geniş bir katman oluşturacak ve bu da, baskının yanında bir çizgi gibi görünecektir. Tamamen pürüzsüz bir yan duvar oluşturmak için, yazıcınızın yüksek kaliteli plastik gerektiren çok tutarlı bir ekstrüzyon üretebilmesi gerekir. Bu sorunu giderebilmeniz için en iyi yöntem 0,03 mm çap toleransına sahip FILAMEON filamentlerini kullanmanız olacaktır.
  • Sıcaklık değişimi​

Çoğu 3D yazıcı, nozzle sıcaklığını düzenlemek için bir PID kontrollü bir devre kullanır. Bu PID kontrolörü doğru şekilde ayarlanmadıysa, ekstrüderin sıcaklığı zamanla dalgalanabilir. PID kontrolörlerinin çalışma şeklinden dolayı, bu dalgalanma sıklıkla döngüseldir, yani sıcaklığın bir sinüs dalgası modeline göre değişeceği anlamına gelir. Sıcaklık yükseldikçe plastik nozzle ucundan daha kolay akacak, düştükçe daha zor akacaktır. Bu, baskının katmanlarının farklı şekilde çıkmasına ve baskınızın kenarlarında görünür izler oluşturmasına neden olur. Düzgün ayarlanmış bir yazıcı, nozzle sıcaklığını +/- 2 derece içinde tutabilmelidir. Nozzle sıcaklığınız 2 dereceden fazla değişiyorsa, PID kontrol cihazınızı yeniden kalibre etmeniz gerekebilir. Bunun nasıl yapılacağına ilişkin kesin talimatlar için lütfen yazıcınızın üreticisine danışın.
  • Mekanik sorunlar​

Tutarsız ekstrüzyon ve sıcaklık değişiminin suçlanmadığını biliyorsanız, baskınızın kenarlarında çizgiler ve çıkıntılara neden olan mekanik bir sorun olabilir. Örneğin, baskı yatağı yazdırma sırasında sallanırsa veya titrerse, bu, nozül konumunun değişmesine neden olabilir. Bu, bazı katmanların diğerlerinden biraz daha kalın olabileceği anlamına gelir. Bu daha kalın katmanlar, baskınızın kenarlarında izler oluşturacaktır. Diğer bir yaygın sorun, düzgün konumlandırılmayan Z ekseni dişli çubuktur. Yatak pozisyonundaki küçük bir değişiklik bile basılan her katmanın kalitesi üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir.
 

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.