Neler yeni

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Bilgi Arşiv Destek üstü kötü yüzey

DestinyLove Çevrimdışı

DestinyLove

Yardım Sever
SMS Onaylı
10 Mar 2024
39
8
Nozzle
0.4mm
Gcode yazılımınız tarafından oluşturulan destek yapıları tek kullanımlıktır ve nihai parçadan kolayca ayrılabilir. Bununla birlikte, ayarlarınıza bağlı olarak, parçalarınızın alt tarafında, destek yapısı temelinin hemen üzerinde yüzey kalitesini mükemmelleştirmek için bazı ayarlamalar yapılması gerekebilir. Aşağıdaki temel ayarları ve baskılarınızı nasıl etkileyebileceklerini açıklayacağız.

25-destek-ustu-kotu-yuzey-300x218.jpg

  • Katman Yüksekliğinizi Düşürün​

Katman yüksekliğinizi düşürerek yazıcınızın destek üstü yüzey performansını büyük ölçüde iyileştirebilirsiniz. Örneğin, katman yüksekliğinizi 0,2 mm’den 0,1 mm’ye düşürdüyseniz, yazıcınız iki kat daha fazla katman oluşturur ve bu da yazıcınızın bir çıkıntı oluştururken daha küçük adımlar atmasına olanak tanır. Bu nedenle, 0,2 mm katman yüksekliği kullanırken 45 derecenin üzerindeki herhangi bir çıkıntı için destek yapılarına ihtiyacınız olduğunu fark edebilirsiniz, ancak katman yüksekliğinizi 0,1 mm’ye düşürürseniz çıkıntı performansınız 60 dereceye çıkabilir. Bu, baskı sürenizi kısaltmak ve baskı için gereken destek yapılarının miktarını azaltmak gibi avantajlara sahiptir, aynı zamanda parçalarınızın alt tarafında daha pürüzsüz bir yüzey oluşturmanıza da olanak tanır.
  • Destek Dolgu Yüzdesi​

Tıpkı parçanızın içi gibi, Destek Dolgu Yüzdesini değiştirerek destek yapılarınızın yoğunluğunu da ayarlayabilirsiniz. Destek dolgusu için % 20-40 civarında bir değer kullanılabilir, ancak parçanızın alt katmanları çok fazla sarkıyorsa bu değeri artırmanız gerekir.
  • Yatay Parça Ofseti​

Kontrol etmeniz gereken bir sonraki ayırma ayarı, sizin parçanızdan Yatay Ofsettir. Bu ayar, parçanız ile destek yapıları arasındaki yan yana mesafeyi kontrol eder. Bu nedenle, Yatay Ofset, desteklerinizin kenarlarının modelinizin yan tarafına yapışmasını önleyecektir. Bu ayar için 0,2-0,4 mm arasında bir değer kullanmak yaygındır, ancak özel ekstrüderiniz ve filamentiniz için neyin en iyi olduğunu denemeniz ve görmeniz gerekebilir.
  • İkinci bir Ekstrüder kullanın​

Makineniz 2 veya daha fazla ekstrüder ile geliyorsa, destek yapılarınız için farklı bir malzeme kullanarak önemli bir iyileştirme elde edebilirsiniz. Örneğin, destekler için suda çözünebilen PVA kullanarak PLA’da parça basmak oldukça yaygındır. Model ve destek yapıları farklı malzemelerle basıldığından, kolayca birbirine bağlanmazlar, bu da parçayı desteklemek için daha iyi bir iş çıkarmanızı sağlar. Destek yapıları için farklı bir malzeme kullanıyorsanız Üst Dikey Ayırma Katmanlarınızı sık sık sıfıra, Yatay Ofsetinizi parçadan yaklaşık 0.1 mm’ye düşürebilirsiniz.
 

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.