Neler yeni

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Bilgi Arşiv Aşırı Yüksek Sıcaklık

DestinyLove Çevrimdışı

DestinyLove

Yardım Sever
SMS Onaylı
10 Mar 2024
39
8
Nozzle
0.4mm
Ekstrüderinizden çıkan plastik, 190 ila 310 C arasında olabilir. Plastik sıcakken esnektir ve kendi ağırlığı veya küçük kuvvetler vasıtası ile kolaylıkla farklı şekillere dönüştürülebilir. Ancak soğudukça hızla katılaşır ve şeklini korur. Plastiğinizin nozülden serbestçe akabilmesi için sıcaklık ve soğutma arasında doğru dengeyi sağlamanız gerekir, ancak 3D baskılı parçanızın tam boyutlarını korumak için hızla katılaşabilir. Bu denge sağlanamazsa, parçanızın dış kısmının istediğiniz kadar hassas ve tasarımla aynı olmadığı bazı baskı kalitesi sorunları fark etmeye başlayabilirsiniz. Resimde de görebileceğiniz gibi çıkan baskının zamanında soğuyamaması sebebi ile kendi ağırlığı veya ekstrüderin üzerinde oluşturduğu kuvvetler ve yapışma kuvvetleri sebebi ile şeklinin değiştiği gözlemlenir. Aşırı ısınma sebepleri ve giderilme yolları aşağıda listelenmiştir.

7-1-300x171.jpg7-2-300x169.jpg7-3-300x183.jpg7-asiri-yuksek-sicaklik-300x300.jpg

  • Yetersiz Soğutma​

Aşırı ısınmanın en yaygın nedeni plastiğin yeterince hızlı soğutulamamasıdır. Bu olduğunda, sıcak plastik yavaş soğuma esnasında şekil değiştirmeye meyillidir. Birçok plastik için, basıldıktan sonra şekil değiştirmelerini önlemek için katmanları hızla soğutmak iyi sonuçlar verir. Yazıcınızda bir soğutma fanı varsa, plastiği daha hızlı soğutmak için fanın gücünü artırmayı deneyin. Bu ilave soğutma, plastiğin şeklini korumasına yardımcı olacaktır. Yazıcınız entegre bir soğutma fanı içermiyorsa, katmanları daha hızlı soğutmak için satış sonrası bir fan takmayı veya küçük bir el tipi fan kullanmayı deneyebilirsiniz.

  • Çok yüksek sıcaklıkta yazdırma​

Zaten bir soğutma fanı kullanıyorsanız ve hala bu sorunu görüyorsanız, daha düşük bir sıcaklıkta yazdırmayı denemek isteyebilirsiniz. Plastik daha düşük bir sıcaklıkta ekstrüde edilirse, daha hızlı katılaşabilir ve şeklini koruyabilir. Sorunu çözebilmek adına baskı sıcaklığını 5-10 derece düşürmeyi deneyin. Sıcaklığı çok fazla düşürmemeye dikkat edin, aksi takdirde plastik nozülünüzdeki küçük açıklıktan çıkacak kadar sıcak olmayabilir. Bu da tıkanmalara veya düşük eksrüzyona sebep olabilir.

  • Aşırı hızlı yazdırma​

Katmanları çok hızlı yazdırıyorsanız, bir sonraki katmanını bunun üzerine eklediğinizde önceki katmanın düzgün bir şekilde soğuması için yeterli zamanı olmayabilir. Bu, özellikle her katmanın yazdırılması için birkaç saniye gerektiren çok küçük parçalar için önemlidir. Bir soğutma fanıyla bile, katmanın katılaşması için yeterli zaman sağlamak üzere bu küçük katmanların yazdırma hızını düşürmeniz gerekebilir.

  • Sorun çözülmediyse​

Yukarıdaki 3 maddeyi denediyseniz ve hala yeterli soğutma elde etmekte sorun yaşıyorsanız, deneyebileceğiniz bir şey daha var. Yazdırmaya çalıştığınız parçanın bir kopyasını oluşturun (Düzenle> Kopyala / Yapıştır) veya aynı anda yazdırılabilen ikinci bir nesneyi içe aktarın. İki nesneyi aynı anda yazdırarak, her bir parça için daha fazla soğutma süresi sağlayabilirsiniz. İkinci parçayı yazdırmak için sıcak nozülün yapı platformunda farklı bir konuma taşınması gerekecektir, bu da ilk parçanızın soğuması için kısa bir zaman sağlar. Bu, aşırı ısınma sorunlarını çözmek için basit ama çok etkili bir stratejidir.
 

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.