Neler yeni

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Haber AliExpress'ten aldığı 3D yazıcı yüzünden hayatını kaybetti

DestinyLove Çevrimdışı

DestinyLove

Yardım Sever
SMS Onaylı
10 Mar 2024
39
8
Nozzle
0.4mm
ABD'li bir genç, AliExpress'ten aldığı 3D yazıcı yüzünden hayatını kaybetti. Yaşanan kaza sonrasında Alibaba'ya tazminat davası açıldı.

ABD’de yaşanan yeni bir kazaya göre, 3D yazıcı aşırı ısınma sonucunda alev aldı. 3D yazıcının alevine kapılan Calvin Yu isimli bir genç ise yanarak hayatını kaybetti. Olay hakkında araştırma devam ediyorken, hayatını kaybeden gencin ailesi Alibaba’ya (AliExpress’in sahibi) dava açtı.

3D yazıcı yüzünden hayatını kaybetti​

Alibaba, ABD’deki yeni kazayla çalkalanıyor. Çinli e-ticaret devinin arızalı “Tronxy X5SA 24V 3D yazıcı” sattığını iddia eden aile, cihazın aşırı ısınmayla birlikte alev aldığını dile getirdi. Çok fazla ısınan Tronxy X5SA 24V 3D isimli yazıcı, evde yangına sebep oldu. Yangından kaçamayan Calvin Yu ise hayatını kaybetti.

San Francisco İtfaiye Departmanı tarafından yürütülen paylaşıldı. Yangının arızalı 3D yazıcıdan kaynaklandığını tespit eden yetkililer, Calvin Yu’nun termal yaralanmalar sonucunda öldüğü sonucuna vardı.

İtfaiye Departmanı’nın bu soruşturmasından sonra ise Yu ailesi, Alibaba’ya ve 3D yazıcının satıcısı olan Shenzhen Tronxy Technology’ye dava açtı. Ailenin iddiasına göre, Alibaba arızalı ürün satışından dolayı ceza almalı; Shenzhen Tronxy Technology ise 3D yazıcının tehlikeleri hakkında daha fazla bilgi vermeliydi.

Dava dosyasında, her iki şirketin maddi ve manevi tazminat ödemesi istendi. Ailenin avukatları tarafından hazırlanan belgede şu ifadeler kullanıldı:

“Sanıklar (Alibaba ve Shenzhen Tronxy Technology), Calvin Yu’ya satılan Tronxy X5SA 24V 3D yazıcının, Calvin Yu gibi sıradan tüketiciler tarafından tamir edilmeden kullanılacağını biliyorlardı.”

Konuyla ilgili Çinli şirketlerden henüz açıklama gelmediğini belirtelim. Ancak 3D yazıcının uluslararası bir siparişle satın alındığını düşünürsek davanın bir hayli uzama potansiyeli bulunuyor.
 
admin3d Çevrimdışı

admin3d

Admin 3D
Yönetici
3D Master
3D Moderatör
SMS Onaylı
10 Mar 2024
12
1
3
Yazıcı
Bambu Lab
Nozzle
0.4mm
Yazıcı Türü
  1. FDM
  2. SLA
firmware thermal protection ayarları kapalı ise böyle bir durum olmuş olması doğal. Büyük ihtimal 3D yazıcının yazılımsal olarak sıcaklık korumaları kapalıdır. Özellikle çoklu yazıcı kullanan "üretim amaçlı" kullanıcılarımız yazılımsal + kamera, yangın detektörü gibi bir takım ufak hareketlerle bu tarz durumların önüne geçmek için önlem alınabilir.
 

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.