Neler yeni

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Bilgi Arşiv 3D Yazılarda mevcut terim ve anlamları

Orj. Ad: Fused Filament Fabrication (FFF)
Ham maddeyi katmanlar halinde üst üste yığma prensibine dayalı bir Katmanlı İmalat (Additive Manufacturing) teknolojisidir.


Filament
3B baskı işlemi için gerekli olan ham maddedir. Şekli normal bir kabloya benzer. Genellikle kullanım kolaylığı açısından bir makaraya dolanmış halde bulunur.


PLA (Polilaktik Asit)
Çevreye olumsuz etkisi yok denecek kadar az olan, sert ve kokusuz bir biyoplastiktir. Yenilenebilir, nişasta bazlı kaynaklardan üretilir. Büzülme katsayısı oldukça düşük olduğundan evde üretim için en ideal ham maddedir.


ABS (Akrilonitril Bütadien Stiren)
Güçlü yapısından dolayı, daha çok endüstriyel sektörde yaygın olarak kullanılmasıyla tanınır. ABS darbelere karşı dayanıklıdır. Oldukça sert olmasına karşın iyi bir esnekliğe sahiptir.


Katman Çözünürlüğü
Katman çözünürlüğü (veya katman yüksekliği), üreteceğiniz modelin bir katmanının kalınlığıdır. Ultimaker 3B yazıcılarda varsayılan katman yüksekliği 0.1mm yani 100 mikrondur. Ancak Ultimaker 3B yazıcılar, 0.02mm, yani 20 mikronda bile üretim yapabilmektedir. Ancak 20 mikronda baskı alabilmek, ciddi anlamda ustalık gerektiren bir işlemdir.


Konumlanma Doğruluğu
Yazıcı kafasının (Orj. Ad: print head) X ve Y eksenleri etrafında sapma olmadan doğru bir şekilde hareket etmesidir. Hareket ederken kusursuz bir çember üzerinde dolaşmak yerine, 12.5 mikronluk adımlar ile hareket eder.


Baskı Hızı
Yazıcı kafasının baskı işlemi esnasındaki (plastik akışı esnasındaki) hareket hızıdır. Girilen baskı hızına göre, 3B modelin üretiminde harcanacak toplam plastik miktarı otomatik olarak hesaplanır.


Gezinme Hızı
Baskı hızıyla ne kadar benziyorlar değil mi? Gezinme hızı, baskı ucunda plastik akışı olmadığı zaman ölçülen hızdır.


Firmware
Tüm parçaların birbiriyle uyum halinde çalışmasını ve Ultimaker’ın kontrolünü sağlayan yazılımdır.


STL
3B modeller için gerekli olan dosya formatıdır. STL dosya formatı, dilimleme (slicing) programı Cura ile uyumlu bir şekilde kullanılabilir.


Dilimleme
Herhangi bir 3B modelleme programında tasarladığınız 3B modeli bölerek katmanlara ayıran programdır. Bu sayede Ultimaker yazıcınız, modeli katman katman üretebilir.


G-code
Dilimleme işlemi sonrasında, 3B baskı dosyaları için kullanılan dosya formatıdır. G-code, 3B modelinizin yazıcının anlayacağı dile dönüştürülmüş halidir. Bir G-code dosyası, yazıcının hareketini kontrol eden koordinat komutlarından oluşur.


Extruder
Filamentin akışını kontrol eden parçaların yaygın ismidir. Genel bilinenin aksine extruder, filament besleyici motor, filament iletim borusu ve baskı kafasının tamamına verilen isimdir.
 

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.