Neler yeni

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

3D Yazıcılarda Boyutsal Doğruluk Nedir

hakan.yvz Çevrimdışı

hakan.yvz

Yönetici
3D Master
3D Moderatör
Yardım Sever
SMS Onaylı
3D Kullanıcısı
9 Mar 2024
24
1
3
Yazıcı
ELEGOO
Nozzle
0.4mm
Yazıcı Türü
  1. FDM
Bu yazımızda, 3 boyutlu yazıcılarda boyutsal doğruluk kavramının ne olduğunu ve hangi verilerin hangi koşullar altında doğru karşılıklarını verdiğini hakkında detaylı bilgi edinme imkanı bulacaksınız.

3 Boyutlu yazıcılarda Boyutsal Doğruluk Nedir?

3 boyutlu yazıcılarda boyutsal doğruluk, kesinlik ve tolerans ile beraber ifade edilir.

Doğruluk Nedir?

Boyutsal doğruluk, adından da anlaşılacağı gibi, belirli bir boyutun hedef değere ne kadar yakın olduğunun bir değerlendirmesidir. 3 boyutlu yazıcıdan alınmış modellerin doğruluğu; elde edilen modelin, CAD tasarımına ne kadar benzediği anlamına gelir.

Kesinlik Nedir?

3 boyutlu baskıda kesinlik, bir ölçümün tekrarlanabilirliğini ifade eder. Bu, modelinizin veya CAD tasarımınızın değil, 3 boyutlu yazıcıların sahip olduğu bir değerdir.

Tolerans Nedir?

3 boyutlu baskıda tolerans, hassasiyet ile ilişkilendirilebilir. 3 boyutlu yazıcının ve 3 boyutlu yazıcıda işlenen sarf malzemenin hassasiyeti, toleransı belirler.

3 Boyutlu yazıcılarda Boyutsal Doğruluk Neden Önemlidir?

Her tasarımcı bilgisayar ortamında tasarladığı modelin, 3 boyutlu yazıcıdan elde ettiği modelle birebir aynı doğrulukta olmasını ister.

3 Boyutlu yazıcılarda Boyutsal Doğruluğu Etkileyen Faktörler Nelerdir?

3 Boyutlu yazıcının kullandığı baskı teknolojisi

DLP/LCD tabanlı 3 boyutlu yazıcılar; UV ışığı ile doğrudan işleme yapabildikleri için, yüksek doğruluk istenen tasarımların uygulamalarında kullanılmaktadır.

3 boyutlu yazıcı özellikleri tek başına nihai boyutsal doğruluğa etki etmez. Çeşitli 3 boyutlu baskı teknolojisinde, x, y ve z çözünürlüğü (katman kalınlığı) boyutsal doğruluk olarak tanımlanır. Ancak bu, boyutsal doğruluğun yaygın ve yanlış bir beyanıdır. Baskının doğruluğu, sadece 3 Boyutlu yazıcının x, y ve z eksenlerindeki çözünürlüğüne bağlı değildir.

3 boyutlu yazıcının işlediği sarf malzemenin işlenebilirliği

DLP/LCD tabanlı 3 boyutlu yazıcılarda işlenen sarf malzemeler, reçine olarak bilinirler. Sektörde bu kadar fazla 3 boyutlu yazıcı reçinesinin olmasının nedeni, hepsinin farklı karakteristikler göstermesinin yanında, x, y ve z eksenlerindeki hassasiyetlerinin farklı olmasından kaynaklanır.

Power Resins döküm reçineleri kullanım alanlarına bağlı olarak, sektördeki diğer rakip firmalara kıyasla üstün doğruluk performansı göstermektedir.

3 boyutlu yazıcı tablası üzerindeki modelin konumu, bulunma açısı ve desteklenme yöntemi

3 boyutlu yazıcılar, kompleks yapıdaki modelleri oluşturma konusundaki üstün başarıları dolayısı ile sektör tarafından talep gören teknolojilerden biridir. Bunun yanında 3 boyutlu yazıcılar, oluşturulması zor modellerde kullanıcılara özgürlükler tanır. Oluşturulması istenen modelin x, y ve z eksenlerindeki doğruluğunu en iyi hale getirebilmek için baskı tablasındaki modelin konumu, bulunma açısı ve supportlama yöntemleri değiştirilebilir.
 

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.