Neler yeni

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Bilgi Arşiv 3D Yazıcılar için BL Touch Nedir ve Nasıl Çalışır

hakan.yvz Çevrimdışı

hakan.yvz

Yönetici
3D Master
3D Moderatör
Yardım Sever
SMS Onaylı
3D Kullanıcısı
9 Mar 2024
24
1
3
Yazıcı
ELEGOO
Nozzle
0.4mm
Yazıcı Türü
  1. FDM
3D Yazıcıların tabla kalibrasyonlarında kullanılan ve en önemli parçalardan biri olan BL Touch sensörü otomatik tabla ayarı yapmaya yaran yüksek hassasiyete sahip bir sensördür. Özellikle tabla ayarı yapma konusunda problem yaşayan kullanıcılar için büyük bir yardımcı parçadır.

BLTouch nedir.png

Bahsettiğimiz kalibrasyonlardan birçoğunu yaparken en çok şikayet edilen nokta şüphesiz işin en zevkli kısmına, tasarımımızı baskıya verip izleme, geçiş süremizi uzatması oluyor. Hatta bazı kalibrasyonları ciddiye almayıp yanlış yaptığınızda ise tekrar tekrar o işle uğraşmak üretkenliğinizin azalmasına, hevesinizin ise kırılmasına neden oluyor.

Birçok kalibrasyon süreci varken hata yapmaya en müsait olanlardan bir tanesi de şüphesiz tabla kalibrasyonudur. Eğer bu süreçte izlemeniz gereken adımları yanlış veya özensiz takip ederseniz baskınızın tablaya yapışmaması ve nozzle ucunun tıkanması gibi kalibrasyona ayırdığınız vakitten çok daha fazlasını bu sorunları çözmek için harcayacağınız bir süreçle karşı karşıya kalmanız oldukça olası.

BL Touch Mantığı​

Manuel kalibrasyon süreçlerindeki sıkıntıları son kullanıcılar kadar üretici firmalar da farkında olacak ki 2010’lu yıllarda çeşitli firmalar bu konu hakkında çalışmalar yapmaya başladı. Bahsedilen süreci otomasyon bir çözümle çözebilmek adına çalışmalarını devam ettiren firmalardan ANTCLABS şirketi 2015 yılında BL-Touch Otomatik Tabla Seviyeleme Sensörünü ilk defa piyasaya sürmüş oldu.

BL Touch sensörü otomatik tabla ayarı yapmaya yaran yüksek hassasiyete sahip bir sensördür. BL touch sensörü ile marlin yazılımında bulunan “Mesh Levelling” özelliği aktif hale getirilmiş olur. Mesh Levelling özelliği kısaca tablanın her noktadaki yüksekliğinin ölçülerek tabla yüzeyinin nozzle a göre sapma miktarısının hesaplanarak, baskı sırasında nozzle yüksekliğinin dinamik olarak değiştirilmesine yarar.

BL Touch sensörü hassas bir sensördür. Montaj sırasında dikkatli olunması önerilir. Dikkatli yapılmayan montaj sonucunda BL touch yada yazıcının anakartına hasar verilebilir.

3D Yazıcı Tabla Seviyeleme​

Otomatik tabla seviyelemesi yukarıda bahsettiğimiz tabla kalibrasyon ayarlarının otonom bir şekilde gerçekleştirilme olayına verilen isimdir. Otonom olarak tabla kalibrasyonu yapan farklı çeşitlerde sensörler olmasına rağmen günümüz şartlarında en çok tercih edilen sensör BL-Touch Sensör’dür. Tercih sebeplerinden en önemlisi ise diğer otomatik seviyeleme sensörlerinin aksine herhangi bir tabla yüzeyi ayırt etmeksizin çalışabilmesidir (Cam, metal, tahta vb. herhangi bir materyal).

BL Touch Nasıl Çalışır​

Sensörün iç mimarisinde bir mikrodenetleyici, bir solenoid switch, bir Hall etkisi sensörü (Hall Etkisi Nedir?, Hall Etkisi Sensörü Nerelerde Kullanılır?) ve bir tane de BL-Touch iğnesi/ucu bulundurur. Çalışma mantığına baktığımızda ise çok karmaşık bir sistemle karşı karşıya olmadığımızı rahatlıkla söylemek mümkün.

bl touch nasıl çalışır.png

Aslına bakıldığında BL Touch nasıl çalıştığını kendi isminde de gayet güzel açıklamaktadır. Çünkü tam anlamıyla kendi üzerindeki iğnesi ile dokunarak (touching) tabla üzerindeki farklı noktalardan ölçü alır, böylece otonom seviyeleme işlemini gerçekleştirir. Varsayılan olarak iğnesi dışarıdayken herhangi bir yüzeye temas ettiğinde ise iğnesi sensörün içerisine girer. Bu sırada hall sensörü tetiklenir ve solenoid switch aktive edilir. Temas ettiği noktadaki mesafeyi de kaydederek tabla zemininden uzaklaşır kendi iğnesini dışarıya tekrar çıkarır ve ölçüm sürecine devam eder. Tabla üzerine kaç defa dokunacağını ise yazıcınıza attığınız yazılım (firmware) karar verir.

bl touch montaj.png

BL Touch çoğu yazıcılarla uyumlu olmakla birlikte, uyumlu olmadığı modellerde mevcut. Otomatik seviyeleme sensörünü ilk defa kullanacak ve sipariş verecek kullanıcılar yazıcılarının bunu destekleyip desteklemediğini öğrenmesi gerekiyor. Montajı ve kullanımı oldukça kolaydır. Genel olarak mantığı aynı olsada, kurulum ve montaj aşaması için youtube mevcut videoları izleyebilirsiniz.

Bahsi geçen BL Touch sensörünün dezavantajları yok mu? elbette var. Hadi şimdi onlardan bahsedelim.

BL Touch Sensörünün Desavantajları​

Kalibrasyon Özelliğini Köreltebilir: Evet, belki kulağa komik gelebilir, sonuçta bu ürünü kullanma sebebimiz tabla kalibrasyon süreçlerinde çokça kaybettiğimiz süreyi geri kazanmakken kalibre yeteneklerimizi/alışkanlıklarımızı kaybetmek kimin umurunda! Maalesef birçok durumda sandığımızın aksi geçerli olabiliyor. Bütün kalibrasyon ayarlarımız otomatik olarak yapılamayacağı gibi her daim yazıcımızda BL-Touch sensörümüz takılı olmayabilir. Bu ve benzeri durumlarda sıkıntı yaşamamak için arada sırada tam manuel bir şekilde yazıcımızı elden geçirmek yararlı olacaktır.

Yüksek Depolama Alanı: BL-Touch sensörün belki de somut olarak en büyük dezavantajı kendisini çalıştırmak için yüklediğimiz yazılımın çok fazla yer kaplamasıdır. Hatta eğer Creality’nin ilk ürettiği bir Ender-3 Pro’ya veya Ender-3 cihazına sahipseniz ve yazıcınıza BL-Touch montajı yapmak istiyorsanız içerisindeki kartı kontrol etmenizde fayda var. Çünkü bu model cihazlarda 8 bitlik v1.1.4 isimli yeşil renkli bir kart bulunmaktadır.

Maalesef ki atmega128 mikrodenetleyici içeren bu kartın içerisine direkt olarak ne BL-Touch yazılımı atabiliyorsunuz ne de kartın üzerine sensörü bağlayabiliyorsunuz. Kartın üzerine sensörü bağlayabilmek için pin 27 board denilen bir ara aparata ihtiyacınız varken kartın içerisine yazılımı yükleyebilmek içinse yazıcınızın içerisindeki açılış logosundan menü dil desteklerine kadar bazı özelliklerden feragat etmeniz gerekiyor.


bl touch pin 27.png

Fakat hemen karamsarlığa kapılmayın. Eğer ki cihazınızdaki kartınız 32 bitlik v4.2.2 ve/veya daha yeni bir model ise herhangi bir ara aparat takmanıza veya yazıcıdaki herhangi bir yazılım özelliğini silmenize gerek kalmıyor.

bl touch yazılım.png

Yazılım Hataları: Son olarak kendim karşılaşmama rağmen birtakım yabancı forumlarda bazı yazıcılar için BL-Touch yazılımının yazıcı yazılımına zarar verdiğine dair tartışmalar söz konusu. Bu yüzden de sensörü alıp montajınızı yapmadan önce mutlaka kendi yazıcı modeliniz için daha önce yapılmış olan bir montaj videosu veya yazısı bulmaya çalışın.

Sizler için örnek bir video paylaşıyoruz, video izleyerek durumu ve mantığını BL Touch için analyabilirsiniz.

 

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.