Neler yeni

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Haber 3D baskılı böbrekler, organ nakli sorununu çözebilir mi?

admin3d Çevrimdışı

admin3d

Admin 3D
Yönetici
3D Master
3D Moderatör
SMS Onaylı
10 Mar 2024
12
1
3
Yazıcı
Bambu Lab
Nozzle
0.4mm
Yazıcı Türü
  1. FDM
  2. SLA
Litvanyalı Vital3D, 3D baskılı böbrekler ile organ nakli sorununu çözmeyi amaçlıyor.

Litvanyalı girişimci Vital3D, biyoteknolojinin geleceğini şekillendirecek bir adım atmaya hazırlanıyor. ile mevcut arz arasındaki büyük uçurumu kapatmayı hedefleyen Vital3D, biyoprinting teknolojisi ile insan vücudu parçalarını üreterek bu soruna çözüm getirmeyi amaçlıyor.

Organ nakli bekleyenler için umut verici bir gelişme olarak öne çıkan bu yenilik, organ talebinin karşılanması konusundaki sorunları giderek azaltabilir. ABD’de sadece böbrek nakli bekleyen 90.000’den fazla kişi bulunurken, geçen yıl sadece 25.000 kişiye böbrek nakli yapılabildi Vital3D, biyoprinting teknolojisinin organ nakli bekleme listesini kısaltma potansiyeline sahip olduğuna inanıyor.

3d baskı böbrek ve organ.jpg

Ancak, biyoprinting süreci, karmaşık bir anatomiyi doğru bir şekilde çoğaltmak için özel ekipmanlar, malzemeler ve tıbbi uzmanlık gerektiren bir dizi zorlukla karşı karşıya. Vital3D, bu zorlukların üstesinden gelmek için FemtoBrush adlı bir teknoloji geliştirdi. Bu yenilik, lazer ışığının dinamik olarak şeklini ayarlayabilen bir uzamsal ışık modülünü içeriyor ve bu da üretim sürecine benzersiz bir çok yönlülük katıyor.

Vital3D’nin geliştirdiği sistem, milimetrenin binde biri kadar hassaslıkla birlikte hızlı bir üretim süreci vaat ediyor. Ancak, şirket bu teknolojinin hala başlangıç aşamasında olduğunu kabul ediyor ve organların güvenli ve işlevsel olmasını sağlamak için yoğun testlerden geçtiğini vurguluyor.

Bu girişim, organ nakli bekleyen milyonlarca insan için yeni bir umut kaynağı olabilir ve organ nakli alanındaki sorunların üstesinden gelmede önemli bir adımı temsil ediyor. Vital3D’nin biyoprinting teknolojisi, gelecekte organ nakillerinin daha kolay ve etkili bir şekilde gerçekleşmesine olanak sağlayabilir.
Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
 

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.