Neler yeni

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

.STL Lord of the Rings Lamp Yapımı - Part1

⏳ Baskı Süresi
Büyük Model için Ortalama: 40 saat
⚙️ Katman Yüksekliği
0,1 mm
♨️ Nozzle Çapı
0,4 mm
🧬 Filament
Beyaz
⚖️ Toplam Ağırlık
260 gram
🗃️ Dosya Sayısı
1. model için: 7 - 2. model için: 3
🔗 Kaynak
https://www.printables.com/model/436448-lord-of-the-rings-lamp/files + https://www.printables.com/model/708336-barad-dur-base-with-straight-lower-front-end/files + https://www.thingiverse.com/thing:6362283/files
hakan.yvz Çevrimdışı

hakan.yvz

Yönetici
3D Master
3D Moderatör
Yardım Sever
SMS Onaylı
3D Kullanıcısı
9 Mar 2024
24
1
3
Yazıcı
ELEGOO
Nozzle
0.4mm
Yazıcı Türü
  1. FDM
evet Bende size şu meşhur "Lord of the Rings Lamp" yapımını yani Yüzüklerin Efendisinde yer alan yüzüğü lamba olarak basmak ve sonrasında boyama kısımlarını tek tek paylaşacağım.

Öncelik başlangıç konumuz .STL baskı kategorisi olduğu için konuyu buraya açtım ve bundan sonra Baskı sonrası kategorisine gidceğiz. Burayı part1 olarak düşebilirsiniz.

Gelelim Yüzüklerin efendisinde yer alan yüzük ile lamba yapma kısmına. 2 Tane modelimiz olacak. Modellerden biri büyük diğeri küçük olacak.

Ben dosyaları ekleyeceğim ama yine kaynak indirmelerini buraya ekleyeceğim.

lord of the rings lamps model.png

1- Lord of the Rings Lamps Büyük Model Dosya Seti

Kaynak 1:
Kaynak 2:

Kaynak 1 içerisinde yer alan alternatif alt tablası için "Barad_dur_base" modeli hatalı olduğu için Kaynak 2 yer alan "Barad_Dur_Base_straight" ekledim ve tek dosya seti halinde .rar yapıp indirdikten sonra winrar çıkart diyerek dosyalara erişebilirsiniz.

Dosya içerisinde alternatif alt stand kısmı mevcut kendinize göre kullanabilirsiniz. Ben büyük baskıda "Barad_Dur_Base_straight" tercih ettim.

İlgili baskının videosu

2- Lord of the Rings Lamps Küçük Model Dosya Seti

Kaynak 1:

Bu küçük modelde 3 tane dosya var zaten, oldukça basit ve basımı kolay "süre olarak"

İlgili baskının videosu

Lord of the Rings Lamps Baskı Kısmı​

Büyük ve Küçük model için ben Yüzük ve Yüzüğün üstüne gelecek küçük yuvarlak kapak için 0,1mm ve 0,2mm katman kalınlığı ile bastım. Önerim 0,1mm ile devam etmeniz daha temiz ve uğraştırmayacak bir baskı alabiliyorsunuz. Süre olarak büyük model ortalama 22 saat sürdü - küçük model sanırım 6,7 saat sürdü. Ayrıca dolgu kısmını %0 ile ayarlamanız gerekiyor. Destek ben kullandığımda oldu kullanmadığımda oldu. Eğer yazıcınız iyi ise güveniyorsanız kalibrasyon ayarlarına desteksiz basabilirsiniz. son olarak Hız ayarını çok çıkmayın. Hatta Curanın direk 0,1mm ve 0,2mm olan hazır profilini seçip oradan dolgu ve hızlarını değiştirebilrisiniz.

Yüzüğün alt standını 0,2mm ile basabilirsiniz sorun değil. Dolgu %15 ideal.

ÖNEMLİ: Kullanacağınız filament Beyaz olması gerekiyor. Beyaz dışında basılacak filament ile ışık geçirken olmayacağı için lamba olarak olmayacak ve sadece görsel model olmuş olacak. Bu yüzden beyaz filament şart.

Kaynak dosyalarına veya modele baktığınız zaman ekstra Led için programlara için kod şablonuda var. Orayı takip edip model için Led sistemini öyle yapabilirsiniz tamamen size kalmış ama ben tamamen düşük bütçe ile basit bir sistem ile ilerleyeceğim için o kısmı anlatmıyorum.

Video'da izlediğiniz gibi yüzüğün üst kapağın içerisinde led döşeniyor. Büyük model için normal 3 çipli led kullanabilirsiniz veya veya büyük ve özellikle küçük model için bu yılbaşı ağaçlarına astığımız mini ledler var. O ledlerden alıp küçük model için şart zaten büyük modelde zorluk yaşamazsınız. Led tercihim benim kırmızı yılbaşı ağaçlarında süsleyeceğim mini ledler olacak.

1 tane örnek bırakıyorum link:
Bu satın almanız için değil, görmeniz için. Buna benzer farklı araştırma yaparak daha uyguna bulursanız onu alın.

Şimdilik baskı öncesi kısmımız bu şekilde. Bu konuyu burada bitirip baskı sonrası işlemler için "Baskı Sonrası Boyama" kategorisine konu açıp Part2 olarak devam edeceğim. Bu yazının sonuna ilgili konunu bağlantısını ekleyeceğim, eklemediğim sürece henüz baskı sonrası zımpara ve boya kısmına geçmemişimdir demek.

Part2 - Boya ve Hazırlık Süreci

Ekli dosyalar

• Lord of the Rings Lamps Büyük Model Dosya Seti.rar
    3.6 MB · Görüntüleme: 7
  • Lord of the Rings Lamps Küçük Model Dosya Seti.rar
    1.2 MB · Görüntüleme: 0
Son düzenleme:

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.